Make your own free website on Tripod.com

Faqja Ime personale..

MEDITIME
Home | VARGJE | LUFTETARET | FOTOT EMIA | POEZI | AUTORI | VETURA | MJEKSI | MEDITIME | PAMJE ROMANTIKE | TE FAMSHMET | QESHARAKE | FEJA ISLAME | TARKAN | EKSPERTAT & HACKERS | NOKIA | MUSIC

       TE  MEDITUARIT

Vdekja e vėrteta mė e papranueshme...

Shkruan: HAJRUSH LAQI ..

Vdekja! Akti mė i mistershėm nė realitetin tonė.Fjalė,qė aq lehtė dėgjohet nga goja e tjetrit dhe aq vėshtirė kapėrdihet nga goja jote. Fjalė,qė herė sfidon frymėmarrjen duke u shfaqur si fantazmė a pėrbindėsh,qė tė pėrkujton Cerberin e Hadit, e herė shfaqet si figurė engjėllushe me shkop nė dorė qe shkėlqen nga xixat magjike... VdekjaPor, si nė tė parėn, ashtu edhe ne tė dytėn, ajo shkėput diēka nga brenda, nxjerr diēka tė madhe e tė shenjtė pa tė cilėn sytė s'do tė shihnin,duart s'do tė lėviznin,goja s'do tė fliste, kėmbėt s'do tė ecnin... Pa tė cilėn, ēdo gjė do tė dukej e vdekur! E ne, megjithatė ngurrojmė tė flasim pėr vdekjen, edhe pse e kemi tė qartė se nė disa pyetje mbesim me gisht nė gojė: Ē'ėshtė vdekja nė tė vėrtetė? Pse duhet tė vdesim? Nėse kemi lindur pėr tė jetuar, ē'na duhet vdekja atėherė? Ē'ka pas vdekjes nėse dimė se para saj tė paktėn kemi jetuar'... Nėse pranojmė se gjatė gjumit lundrojmė nė detin e ėndėrrallave, atėherė duhet tė pranojmė se nė mėngjes do tė na kujtohet vetėm ndonjė insert i shkurtėr.Ē'kemi bėrė atėherė tėrė natėn? Pse njeriu ka nevojė tė ēlodhet duke fjeturi? Pse, p.sh., nuk ēlodhet i zgjuar? Ē'ndjenja suptile sjell gjumi? Mos vallė nė gjumė jemi ndeshur me botat transcendentale apo ndoshta i jemi afruar vdekjes si kurrė mė parė? Njė gjė dihet: kur flejme harrojmė ēdo gjė nė lidhje me trupin tonė, edhe pse kjo harresė ėshtė fare e pėrkohshrme, dhe zgjat deri nė disa orė. Ē'ėshtė vuekja atėherė? Me siguri, ASGJĖ TJETĖR PĖRPOS NJĖ ĖNDĖRR E GJATĖ, QĖ ZGJAT DISA MUAJ PĖRDERISA DO TĖ ZGJEDHIM NJĖ FORMĖ TĖ RE TĖ EKZISTENCĖS FIZIKE, NĖ SAJE TĖ LIGJEVE TĖ KARMES SONĖ, NĖ JETĖN QĖ SAPO E KEMI BRAKTISUR. Teoretėt e dukurisė sė reinkarnim
it,do tė konkludonin,se si paskėtaj futemi nė barkun e ngrohtė to nėnės,ku,te mbrojtur hermetikisht nga depėrtimi i elementeve tė jashtme,qėndrojmė gjsmė te shtrirė dhe tė mbėshtjellur me njė pėlhurė,deri nė momentiz e daljes jashtė duke u liruar me no fund nga qerdhja e ngrohtė ku i kemi kaluar nėntė muaj.E gjithė kjo do tė tingėllonte mrekullueshėm sikur ēdo gjė tė fillonte e tė mbaronte me lindjederi nė pafundėsi. Por, ja qė ēdo lindje ėshtė e destinuar tė vdesė! Dhe, vdekja sillet vėrdallė boshtit tė jetės, sa herė qe shfaqet diku ndonjė lindje. Te pares i fi-ikohemi, e urrejmė, e mohojmė e tejkalojme pa vaj e ēka jo tjetėr. Tė dytės i gėzohemi, i kendojmė, i buzėqeshini, na sjell hare, gaz, shend, lumturi, etj . Pse gjithė kėto kontradikta nė dy kėto fenomene kaq tė zakonshme tė jetės sonė. Vėrtet, sa kemi arsye t'i quajmė dhe t'i konsiderojmė tė kundėrta kėto dy tė vėrteta kaq tė mėdha? A nuk varet kjo prej bindjeve tona qė i ken krijuar nė tė kaluarėn pėr LINDJEN dhe VDEKTEN si fenomene relevante? Pse nuk bindemi njėherė qė tė dy kėto fenomene t'i konsiderojmė tė njėjta kur vetė pajtohemi se qė tė dyja janė njė domosdoshmėri e ngadhėnjyeshme? Pse nuk qeshemi nė vdekje siē qeshemi nė lindje apo pse nuk vuanė nė lindje siē vuajmė nė vdekje? E vėrteta, edhe ajo mė arkaike, mbetet gjithmonė e freskėt nga qė gjithmonė fiton diēka tė re. E vėrteta mbi vdekjen sot ekziston pavarėsisht prej bindjes sonė dhe pavarėsisht prej pėrvetėsimit estetik tė realitetit mbi vdekjen si dhe kėndvėshtrimin tonė si pasojė e pėrvojėn direkte me tė. Ajo ekziston si njė e vėrtetė transcendentale nė kontinuitetil pashkėputur tė ekzistencės sė pėrjetėsisė. Ajo ėshtė njė metaforė e ringjalljes dhe e ripėrtėritjes tė asaj qė ekziston sot, por nė version mė tė pėrsosur apo edhe anasjelltas. Mbetet prezente nė dimensionin tonė kohor si njė e vėrtetė sublime: si dje qė ishte, sot qė ėshtė, ashtu edhe nesėr qė do tė jetė. E VĖRTETA asnjėherė nuk mund tė jea e vjetėr, pėrkundrazi, ajo ėshtė gjithmonė e freskėt, e re dhe origjinale. Edhe vdekja, si e vėrtetė origjinale, qė na shfaqet nė kufirin e detronizimit spiritual, mes nesh si qenie fizike, materiale, nė njėrėn anė, dhe ekzistencė e pėrjetsllme frymore e botės astrale nė anėn tjetėr, duhet tė pranohet si njė fenomen fare i zakonshėm dhe i pashmangshėm, si diēka, qė mund tė na ndodh pikėrisht tash, pas njė ose dy orėsh, nesėr ose pasnesėr... Sido qė tė jetė, ne duhet tė jemi tė gatshėm! Aq mė parė nėse nė mendjen tonė mbjellim, pėr vdekjen, ndenjėn e sė madhėrishmes, si njė fazė kalimtare pv dhembje, si njė mundėsi mė shumė qė ta arrijme ngritjen dhe pastėrtinė shpirtėrore, duke pėrparuar nė dimensione te reja tė amshueshmėrisė dhe pėrjetėsisė. Pra, mos tė harrojmė: NESE VDEKJA ESHTĖ DOMOSDOSHMĖRI E PASHMANGSHME E ĒDO KRIJES TĖ GJALLĖ, TĖ PASHMANGSHME NUK MUND TĖ JENĖ FRIKA E TRISHTIMI PĖR TĖ CILAT KEMI BINDJEN SE E PĖRCJELLIN FENOMENIN E QUAJTUR VDEKJE.

Fundja, nėse mė pytni se a do tė vdes, natyrisht se do t'ju pėrgjigjem: PO! Cili njeri i shėndoshė do tė konsideronte se ėshtė i pavde shėm? Pse tė frikohem atėherė? Me vdekje nuk perfundon asgjė! Pėrkundrazi, lind njė JETĖ E RE..

w
w
w
.
l
u
k
i
-
h
e
.
t
k
!

Meditime...
Vdekja - trillimi mė i madhė 

Njė njeri - po vdiste njė njeri; ishte mjaft plak, e kishte jetuar tė vetėn dhe as qė kishte nevojė tė brengosej pėr vdekjen. Ishte koha e perėndimit tė diellit. Nata lėshohej ngadalė anėkėnd. Njeriu hapi sytė dhe e pyeti gruan, e cila i qėndronte pranė, nga ana e djathtė e krevatit: "Ku ėshtė djali i madh?"
"Ai ėshtė ulur pranė teje. Mos u brengos pėr tė, mos u brengos pėr asgjė. Ti vetėm qetėsohu dhe lutu!"
Mirėpo njeriu sėrish pyet: "E ku ėshtė djali i dytė?"
Ai ėshtė afėr tė madhit" - ia kthen ajo. Plaku, i cili ishte buzė vdekjes, provon qė tė ngritet nga shtrati. Gruaja e pyet: "Ēbėn ashtu?". Ai i pėrgjigjet: "Shikoje ku e kam djalin e tretė". Gruaja dhe djemtė pėr njė ēast menduan se sa dashuri ndien ai pėr ta. "Edhe unė jam kėtu, baba. Ti, vetėm qetėsohu, tė gjithė ne jemi kėtu". Plaku vazhdon pa e zgjatur: "Tė gjithė rrini kėtu dhe kėrkoni nga unė tė qetėsohem! E kush punon nė dyēanin tonė?"

Nė momentin e vdekjes ai brengoset pėr dyēanin e tij. Vdekja sjell nė sipėrfaqe tė gjitha vetit tua themelore.
Njė njeri po ashtu vdiste, ishte mjaft i pasur. E gjithė familja i qėndronte pranė. Befasisht djali i madh e pyet: "Ē'do tė bėjmė kur tė vdes? Duhet ta gjejmė njė veturė qė ta dėrgojmė nė varr". Djali i ri tha: "Ai gjithmonė ėndėrronte "Rols Rojsin" ose "Fordin". I madhi ia ktheu me tė shpejtė: "ti ende je i ri dhe nuk i kupton mirė kėto gjėra. Trupi i vdekur nuk mund tė bartet dosido. Unė e njoh njė njeri qė ka traktor dhe me tė do tė ishte mė lehtė e mė lirė." I riu nuk mund tė pėrmbahet: "Unė nuk mund t'i toleroj gjitha kėto marrėzira. Nuk ėshtė e nevojshme qė tė brengosemi pėr "Rols Rojs", "Ford" apo traktor. Mos e dėrgojmė nė kurorėzim? Ai duhet tė varroset. Ne do ta gjuajm nga shtėpia nė vendin ku hidhen mbeturinat. Shėrbimi komunal mbi transportin e mbeturinave do ta merr menjėherė, dhe ne nuk do tė kemi kurrėfar shpenzimesh." Nė atė ēast plaku i hapė sytė dhe shpėrthen: "Ku i kam kėpucėt?" Ata e pyesin me habi: "Ē'tė duhen kėpucėt, ti vetėm qetėsohu!" Mirėpo plaku ngul kėmbė. Djalit tė madh nuk i durohet: "Ai ėshtė kokėfortė. Ndoshta dėshiron tė vdesė me kėpucė? Silljani kėpucėt!" Pasi ia mbathėn ato, plaku thotė: "S'duhet tė brengoseni pėr shpenzimet pėrderisa mė ka mbetur edhe pak jetė. Do tė shkoj vet deri te varri. Shihemi atje! Do tė vdes pikėrisht nė varr. Mė lėndon ekstravaganca e juaj. Unė vetėm kam ėndėrruar "ROJS ROJSIN". Tė ėndėrrosh nuk kushton shtrenjtė". E thėnė e bėrė, dhe plaku shkoi te varezat. Pas tij shkuan edhe djemtė, tė afėrmit dhe shokėt. Dhe saktėsisht me tė mbėrrirė nė vareza, plaku vdiq: Kėshtu i kurseu paratė.
Ideja e fundit e njeriut, qė manifestohet nė momentin e vdekjes, ėshtė karakteristikė pėr tėrė jetėn e tij, religjionin e tij. Djaloshi shkoi me tė atin nė kopshtin zoologji, ku e panė njė luan tė tėrbuar nė kafaz. Djali u frkua sė tepėrmi. Ai s'kishte mė shumė se nėntė vjet. Sakaq e pyeti tė atin: "Baba, nėse rastėsisht ky luan del nga kafazi dhe tė vėrsulet ty, a mund tė mė tregosh se me cilin autobus mund tė kthehem nė shtėpi?" Nė gjendje tė tillė ai parashtroi njė pyetje relevante. Ai asq ė mund tė marr me m3end se nėse diēka e tmerrshme i ngjet t'etmund t'i ngjaj edhe atij poashtu; mirėpo nėse i ngkjet vetėm t'et dhe ai mbetet gjallė, atėherė ai duhet tė dij numrin e autobusit qė tė kthehet nė shtėpi. Njohuria mbi vdekjen befasisht heq tė gjitha maskat, hipokrizitė, dhe ti pėr njė ēast bėhesh i vetėdijshėm se je vetėm dhe se raportet tua me tė tjerėt janė vetėm njė mashtrim, njė mėnyrė qė tė harrosh vetminė tėnde -nganjėherė madje edhe krijon familje vetėm qė tė mos ndihesh i vetmuar. Por, ja qė vdekja zbulon ēdo gjė. Ti do tė vdesėsh vetėm, si i huaj, pa emėr, pa autoritet, pa respekt, pa fuqi, i zhveshur i tėri.
Koha ėshtė diēka qė nuk mund tė ngdalet, diēka qė nuk mund tė mbrohet, qė nuk mund tė kthehet. Ajo ėshtė njėdimenzionale. Nujė ditė e gjithė rėra do tė bie nė orėn e rėrės dhe ti bėhesh i zbrazur. Pėr kėtė dhe vdes. Interesohu mė tepėr pėr vdekjen (kohėn). Ajo ndodh pikėrisht tash dhe kėtu. Kur njėherė fillon tė mirresh me tė, atėherė edhe vetėdijėsohesh pėr vdekjen.
Ta duash jetėn ėshtė epsh i thellė, ndėrsa tė jesh i gatshėm pėr vdekje, me domosdo ėshtė jo e natyrshme. Dhe vėrtet vdekja ėshtė gjėja mė e natyrshme nė botė. Ajo ėshtė shumė mė e rėndėsishme se jeta. Jeta, thjeshtė ėshtė sipėrfaqėsore. Vdekja ėshtė shumė e thellė. Pėrmes vdekjes ti arin nė jetėn e vėrtetė... pėrderisa pėrmes jetės ti arrin vetėm deri nė vdekje dhe asgjė mė shumė.....FARUK BALLAZHI

Meditime...

Edhe pas vdekjes ekziston vetėdija

Shtype kėtė faqe

Duke i prezentuar zbulimet nė materialin e publikuar nė Journal of the Society for Psychical Research, hulumtuesit kanė pėrfunduar se disa mediume shumė tė shkathtė kanė aftėsi pėr tė fituar informata tė sakta...
Tė vetėdijshėm edhe nė botėn tjetėr

Vetëdija pas vdekjesNjė eksperiment unik shkencor ka ardhur deri te dėshmitė se ndoshta disa nga "mediumet shpirtėrore" kanė aftėsi paranormale. 
Shkenctarėt qė kanė marr pjesė nė hulumtimin e kryer nė Universitetin e Arizonės ( http://www.arizona.edu/ ) theksojnė se zbulimet janė aq tė pazakonshme dhe hulumtojnė themelet mbijetesės e vetėdijes pas vdekjes.
Deri tash tė gjithė shkenctarėt me renome kanė hudhur poshtė problematikėn e lidhur pėr "jetėn pas vdekjes", derisa mediumet shpirtėrore janė quajtur sharlatanė. Mirėpo, studimi i pare laboratorik i njė grupi tė mediumeve ka zbuluar se ata posedojnė njė aftėsi shpirtėrore pėr t'i vendosur faktet pėr tė afėrmit e vdekur tė nerėzve tė cilė shpirta i kontaktojnė nėpėr seansat. Eksperimenti kishte kyqur 5 mediume, dhe dy persona tė panjohur pėr mediumet qė kishin parashtruar pyetje pėr tė afėrmit e tyre tė vdekur.
Nė tė dyja gruet e eksperimentimit, tė ndarė, secili medium ka kaluar nga njė orė me njerin nga personat nė laborator ku ishte vendosur njė paravan mes tyre, si pengesė fizike pėr tė ndarė kontaktin vizuel. 

Nėn video mbikėqyrjen e pandėrprerė tė shkencėtarėve, secili nga mediumet ka bėrė bisedė me personat e vdekur, tė afėrm tė atyre personave tė panjohur qė ndodheshin nė laborator. Atyre u ishte lejuar tė pėrgjigjen nė pyetjet me fjalėt: "po dhe jo". Pas pėrfundimit tė secilės seancė, detajisht janė analizuar informatat qė mediumet i posedonin.

Si mesatare, mediumet posedonin mė shumė se 80% tė informative pėr tė afėrmit e vdekur tė personit tė tretė qė ndodhej matanė paravanit. Informatat e poseduara ishin tė llojit: emrat e tyre, animet jetėsore deri te rrethanat e sakta pėr vdekjen e tyre. Njėri nga mediumet ka arritur saktėsinė madje edhe deri nė 93 %. 
Tashmė shumė kohė skeptikėt suksesin e mediumeve e sqarojnė me tė ashtuquajturėn "lexim tė ftohtė", brenda tė cilit "lexim" mediumet kanė parapritje inteligjente pėr njerėzit e vdekur. Mirėpo, shkenctarėt qė e kishin kryer kėtė hulumtim, ofruan informata qė kanė qenė tė arritshme edhe pėr mediumet dhe 60 persona tjerė. Saktėsia e tyre ishte 36 %, ndėrsa parapritja mė e mire ariti madje edhe deri nė 54 % duke u pėrputhur me faktet.

Duke i prezentuar zbulimet nė publik, Journal of the Society for Psychical Research, hulumtuesit kanė pėrfunduar se disa mediume shumė tė shkathtė kanė aftėsi pėr tė fituar informata tė sakta. Gary Schwartz, udhėheqės i hulumtimit ka pėrfunduar: "Si pėrfundim i hulumtimit ėshtė se ekzistojnė disa mediume shumė tė shkathtė qė mund tė bėjnė diēka tė jashtėzakonshme."

Fshehtėsia e suksesit tė tyre nuk ėshtė e njohur. Ėshtė ēkyqur ēdo lloj mundėsie pėr mashtrim tė pavetdijshėm apo pėr ndėrfutje tė vetėdijshme. Nė njė eksperiment mediumi ka theksuar se ka komunikuar me nėnėn e ndjerė tė tė hulumtuarės, tre ditė para séances dhe e ka thėnė lutjen tė cilėn nėna ia kishte lexuar hulumtueses nė fėmijėri.

 
Meditime...

VETMIA

Shtype kėtė faqe

Shumė njerėz, nė veqanti ata qė nuk janė nė martesė, tė cilėt kanė ndjenjė tė fuqishme se nuk janė pjesė tė familjes, se nuk kanė arritur tė "lidhen". Ndihen tė mangėt, tė paplotėsuar, ndihen se askund nuk bėjnė pjesė askuj nuk i takojnė dhe se nuk janė nė atė rrjedhė tė jetės qė quhet normale...

Vetmia Ėshtė mė se e vėrtetė se nė shumė vende me kultura moderne potencohet mė tepėr idividualiteti nė vend tė grupip apo familjes.. Shumė tė rinjė jetojnė vet, dhe shpesh pėr shkak tė punės, shkollės. Presioni i jetės ndoshta dhe nuk u braktisė atyre mjaftė kohė pėr raporte kualitative me tė tjerėt.

Vetmia shikuar ga aspekti seksual

Pėrmes televizionit, filmave dhe librave kulturat moderne, na bėjnė me dije se e vetmja lidhje qė ka kuptim ėshtė ajo romantike apo seksuale. Athua sa ėshtė e vėrtetė kjo, e cila aq shumė ėshtė ngulitur nė ndėrdijen e njeriut.
Prandaj nėse nuk e kemi njė lidhje tė tillė ne ndihemi tė shmangur, apo pėrpiqemi tė gjejmė kuptimin e jetės nė lidhje tė tilla, por shpesh pa sukses! Dhe ato lidhje janė private dhe tė mbyllura, duke mos lėnė hapėsirė pėr miqėsi tjera, dhe nėse njė ditė pėrfundojnė (ndėrprehen) ne s'kemi ku tė drejtohemi, s'kemi miqėsi tė vėrteta e tė zakonshme. 

Vetmia ėshtė univerzale

Psikiatri Dr. Chris Andrew thotė: "Vetmia ėshtė univerzale. Kam shumė pacientė, nė veqanti ata qė nuk janė nė martesė, tė cilėt kanė ndjenjė tė fuqishme se nuk janė pjesė tė familjes, se nuk kanė arritur tė "lidhen". Ndihen tė mangėt, tė paplotėsuar, ndihen se askuj dhe askund nuk bėjnė pjesė askuj nuk i takojnė dhe se nuk janė nė atė qė quhet normale".
Ajo qė befason ėshtė se, personat e turpshėm dhe tė qėtė nuk janė tė vetmit qė e ndjejnė vetminė. Po ashtu njė ndjenjė tė tillė mund ta ketė edhe personi qė ėshtė ngazėllyes me ēdonjėrin, edhe ai qė vazhdimisht mahitet, qeshet, qė vepron haptazi, por qė nė tė vėrtetė frikohet tė lidhet me tjerėt nė lidhje serioze, e me kėtė njerėzit i mbanė nė distance. Si duket personat e tillė kanė shumė miq, por pėr brenda vuajnė. Njerėzit e tillė nė tė shumtėn e rasteve janė tė lėnduar nė fėmijėri me keqpėrdorime emotive apo seksuale. "

A kemi pėrgjigje pėr kėtė?

PO! Megjithkėtė do tė duhet tė pėrvjelni krihtė dhe tė pėrpiqeni vet. Ja disa ide se si vlenė tė mendohet:
-Mbani mend, ju jeni njėri nga 25% e njerėzve nė botė (pėrafėrsisht) qė ndihen njėjtė.
-Prandaj bėjeni hapin e pare!
-A keni ndonjė hobi apo diēka qė ju tėrhjekė? Gjeni grumbullin qė ka tė njėjtin interesim dhe bashkangjituni.
Mos kėrkoni pėrgjigje pėr vetminė nė mardhėnjet seksuale. Shumė njerėz, e nė veqanti vajzat, shkojnė prej njė lidhjeje tė shkurtėr seksuale deri te tjetra, duke kėrkuar me dėshprim afėrsi dhe kuptim pėr jetė. Pėrdallim meshkujt kur gjejnė lidhje, zakonisht janė tė interesuar vetėm pėr lidhje tė shkurtėr seksuale dhe nuk ofrojnė mė tepėr si kundershpėrblim. Ju jeni mė tė vlefshėm se kjo gjė! 
Madje edhe nė lidhjet stabile, nė lidhje afatgjate apo nė martesė nuk duhet pritur nga partneri juaj qė t'i kėnaqė gjitha nevojat e juaja emocionale. Ai / ajo natyrisht se do tė duhej t'i plotėsoj shumė nevoja tuaja ngase partneri i juaj do tė duhej tė ishte edhe miku juaj mė i mire. Mirėpo gjithsesi duhet tė keni edhe rrjetin e raporteve tė mira me miqtė tjerė, tė jepni dhe tė merrni ndihmė dhe pėrkrahje.

Jeta nuk ėshtė film e as roman. 

Mund tė duket se ėshtė mė lehtė ta jetojmė jetėn tonė pėrmes personave tė paramenduar nga filmat, librat dhe madje edhe pėrmes lidhjeve nga Interneti. Mirėpo jo, mardhėnjet e tilla nuk janė reale! Personazhet nga filmi dhe librat nuk sillen dhe nuk flasin si gjithė njerėzit e vėrtetė! Ajo ėshtė vetėm botė e ėndėrrave dhe shumė dallon nga bota e vėrtetė. Jetoni nė botėn reale!
Tė jesh i dėshiruar dhe i nevojshėm ėshtė pėrgjigje e madhe ndaj vetmisė. A ekziston ndonjė mėnyrė si mund t'i ndihmoni njerėzit tjerė? A mund tė bėni diēka si vullnetar? Mund tė vizitoni spitalin, njerėzit e vjetėr, tė ndihmoni nė qendra pėr kėshillim, nė institute pėr varėsi… Lista e aktiviteteve ėshtė e pafundė. Apo mjafton tė bėheni dėgjues tė mire, t'i kuptoni tė tjerėt si ndihen dhe t'u ofroni ndihmė. Pėrmes ndihmės qė ia ofroni tjerėve, fitoni miq dhe e braktisni vetminė!

Asnjėherė mos prit qė tė tjerėt t'ju shkruajn letėr apo e-mail, apo t'ju telefonojnė.

Bejėni ju hapin e pare. Dhe nėse del qė ata janė tejet tė zėnė, kjo nuk do tė thotė se ju hedhin. Provoni edhe herėn tjetėr!
Mos pini sė tepėrmi - kjo mund t'jua merr ndjenjėn e vetmisė vetėm pėr disa orė, por nuk e zgjedh problemin e vėrtetė.
Ndoshta ndiheni tė larguar nga tė tjerėt pėr shkak tė gjėrave tė gabuara qė u kanė bėrė, apo ju u keni bėrė atyre. Kėto gjėra ngrisin mure mes juve. Mos u bėni krenar qė tė kėrkoni tė pendohen, madje edhe nėse mendoni se ajo ishte gabim i tyre! Nėse nė fėmijėri keni patur traumė pėr shkak tė raportit tė keq tė prindėrve, apo madje edhe keqpėrdorimeve seksuale ndaj jush, mos e gėrmoni atė ndjenjė. Megjithatė ėshtė e mundshme qė t'i mposhtni ato lėndime. 
Jemi tė krijuar qė tė jemi qenie shoqėrore. Gjith ne kemi nevojė dhe na duhen njerėzit tjerė. Nė njėrėn nga shkrimet e vjetra shkruan: "Nuk ėshtė mire qė njeriu tė jetė vet!". Ky shkrim deri nė ditėt tona e mbijetoi historinė. A e dini kush e ka shkruar atė?
SHENOI FARUK BALLAZHI .15-10-2004.

Rrėfim pėr tė medituar

Shtype kėtė faqe

Sytė e saj  ishin tė shkėlqyer dhe ngrohnin me buzėqeshje duke shikuar syt e tij; buzėt e saj dukeshin tė uritur pėr puthjen qė e thėrriste...
Puthja 

The kissAkoma kishte mjaftė dritė jashta derės, por brendia me perdet e lėshuara dhe zjarrin qė digjej nė hi me njė shkėlqim fare tė pakjartė, krijonin pėrplotė hije tė thella nė dhomė.
Brantaini u ul nė njėrėn nga ato hijėzime; e cila e kishte pushtuar atė, por qė atij nuk i pengonte. Mungesa e kjartėsisė sikur ia kishte huazuar atij guximin qė t’mund t’i fiksonte  sytė e tij me ngrohtėsi ashtu siē kishte qejf  nė vajzėn qė ishte ulur pranė shkėlqimit tė zjarrit.

Ajo ishte shumė e pashme, me njė delikatesė tė veēantė dhe ngjyra tė pasura qė i takonin njė tipi brunete tė shėndoshė. Ishte mjaftė e qetė, ashtu siē e pėrkėdhelte me pėrtaci gėzofin e shėndoshė tė maces qė rinte shtrirė nė prehėrin e saj, dhe here pas here i hedhte shikim hijes ku rrinte ulur shoqėruesi i sajė.
Bisedonin me zė tė qetė, pėr gjėra indiferente qė haptazi dukej se nuk ishin gjėra qė rėndonin mendimet e tyre. Ajo e dinte se ai e do – njė burė i sinqertė, jo i vrullshėm i padjallėzuar mjaftė qė t’mund t’i mbajė tė fshehur ndjenjat e veta, ēka dhe nuk kishte dėshirė ta bėjė. Pėr vetėm dy javė tė kaluara e kishte fituar miqėsinė e saj pėrgjithmonė. Ajo priste me besim qė ai t’ia propozonte veten dhe kishte ndarė mendjen qė ta pranoj. Pėr mė tepėr Brantainit i mungonte pamja tėrhjekėse dhe nuk kishte rėndėsi tė veēantė, por ishte jashtėzakonisht i pasur; dhe asaj i pėlqente dhe kėrkonte sigurinė dhe pozitėn qė mund t’i ofronte pasuria.
Gjatė njė pushimi mes bisedave tė tyre tė ēajit tė fundit, u hap dera dhe djaloshi i ri hyri tė cilit Brantaini i ishte mjaftė i njohur. Vajza ktheu kokėn drejt tij. Njė hapėrim apo dy e sjellėn atė pranė saj, u pėrkul tej karrigės sė saj – para se ajo tė kuptonte synimin e tij, ēka nuk e kishte marr me mend se ai as qė kishte vėrejtur mysafirin e saj – e rrafshoi afshin e zjarrtė, duke mbajtur puthjen me ngulm nė buzėt e saj.

Brantaini qetė  u ngritė; u ngritė edhe vajza, por me rrėmbim, dhe i posa ardhuri mbeti tė qėndronte mes tyre, duke kacafytur njė kėnaqėsi tė vogėl dhe njėllojė mosbindje nė fytyrėn e tij.
 “Besoj,” belbėzoi Brantaini, “E shoh se paskam qėndruar shumė gjatė. Unė – Unė nuk kam menduar qė…, mė duhet t’ju dėshiroj ditė tė mirė.” Ai e mbėrtheu kapelėn e vet me tė dyja duart, dhe mbase nuk kishte vėrejtur se ajo ia kishte zgjatur dorėn, mendja e saj nuk e kishte braktisur plotėsisht atė, por ajo nuk mund t’i besonte vetes pėr tė lėshuar ndonjė fjalė nga goja.

“Mė var nėse e kam parė atė duke ndenjur aty, Nati! E di se ishte shumė e pakėndshme pėr ty. Shpresoj se mė fal kėtė herė – kėtė tė papritur. Pse, ēka lidhje?”

“Mos mė prek; mos mu afro,” iu kthye ajo me hidhėrim. “Kush mendon se je duke hyrė nė shtėpi pa i rėnė ziles?”

“Erdha brenda me vėllaun tėnd, siē bėjė shpesh herė,” u pėrgjegj ai ftohtė, duke u arsyetuar. “erdhėm sė bashku. Ai shkoi lartė dhe unė erdha kėtu duke shpresuar se tė gjej. Sqarimi ėshtė mjaftė i thjeshtė dhe plotėsisht e arsyeton te ti kėtė palakmueshmėri qė ishte e pashmangshme.  Por mė thuaj se mė fal, Natali,” ai i lutej me butėsi
“Tė t’fali! Ti nuk e di se pėr ēka flet. Mė lerė tė kaloj. Varet se a do tė mund tė tė fal ndonjėherė pėr kėtė.”

Nė gostinė qė pasoi ku ndodheshin edhe ajo dhe Brantaini, ajo iu afrua atij me njė stil tė ēiltėr tėrhjekės kur e pa.

“A mė lejon tė ju flas pėr njė ēast a mė tepėr, z. Brantain?” e pyeti me njė buzėqeshje joshėse por tė turbullt. Ai dukej skajshėm i pikėlluar; por kur ajo e mori pėr krahu dhe filluan tė ecnin sė bashku, duke kėrkuar ndonjė qoshe tė lirė, njė rreze shprese u pėrzie me mizerien gati komike nė dukjen e tij. Siē dukej ajo ishte shumė zemėrhapur.
“Mbase nuk do tė duhej tė bėja kėtė bisedė, z. Brantain; por – por, oh, ndihesha tejet palakmueshėm, gati pothuaj mjerueshėm qė prej takimit tė papritur pasditėn e kaluar. Kur mendoja se si ndoshta e keni keqinterpretuar atė ngjarje dhe i keni besuar ndodhisė” – shpresa grumbullohej dukshėm duke marrė epėrsinė mbi mizerjen nė fytyrėn e rumbullakėt tė padjallėzuar tė Brantainit. —“Natyrisht, e di se nuk ishte ajo asgjė pėr ju, por pėr hir timin dua qė ju tė kuptoni se z. Harvy ėshtė mik shumė i afėrt. Se, ne pėrherė kemi qenė sikur kushėrinjė – si vėlla e motėr mund tė thoja.  Ai ėshtė shoku mė i afėrt i vėllaut tim dhe shpesh e merr tė drejtėn qė tė ketė privilegj tė njėjtė si anėtarė i familjes. Oh, e di se ėshtė absurde kjo, e pavend pėr tua thėnė juve kėtė; madje edhe e padenjė,” ajo gati sa nuk qante, “por ajo se ēka ju mendoni pėr - pėr mua, ka shumė rėndesi tek unė.” Zėri i saj paksa me shqetėsim u ngrit. Mizeria nga fytyra e Brantainit u zhduk i tėri.

“Pra, vėrtet ju brengoseni se ēka unė mendoj znj. Natali?” U kthyen nė korridorin e gjatė tė errėsuar qė ishte vijėzuar nė ty dyja anėt me bimė tė gjata dhe tė hijshme. Ecnin ngadalė deri para fundit tė saj. Kur u kthyen pėr t’i rigjurmuar hapat paraprakisht tė bėra, fytyra e Brantainit ishte vezulluese, ndėrsa e saj triumfuese.

 Harvy ishte nė mesin e mysafirėve nė dasmė; dhe ai iu afrua nė njė ēast tė veēantė kur ajo ndodhej vetėm.  
“Burri ytė,” i tha, duke qeshur, “mė dėrgoi kėtu qė tė t’puthi. “  
Njė skuqje e shpejtė e kaploi fytyrėn dhe qafėn e saj tė lėmuar. “Mendoj se ėshtė e natyrshme pėr mashkulin tė ndjehet dhe veproj kėndshėm nė rrethana sikur kjo sot. Ai mė tha se nuk dėshiron qė martesa e tij tė pengojė gjithė atė afėrsi tė kėndshme qė ka ekzistuar mes teje dhe meje. Nuk e di se ēka i ke thėnė ti atij,” pasoi buzėqeshje e pacipė, “por ai mė dėrgoi kėtu qė unė tė t’puthė ty.”  
Ajo ndihej si njė lojėtar shahu, qė nga lėvizja e menēur qė ka bėrė, dukej se kishte drejtuar lojėn nė drejtim tė menduar. Sytė e saj  ishin tė shkėlqyer dhe ngrohnin me buzėqeshje duke shikuar syt e tij; buzėt e saj dukeshin tė uritur pėr puthjen qė e thėrriste. 
“Por, a e dinė,” ai vazhdoi qetazi, “unė nuk i thash atij, do tė ishte jomirėnjohėse, por mund tė ta them ty. Unė mė nuk puthi femra, qenka e rrezikshme kjo punė.”

E po mirė, ajo kishte Brantainin dhe milionėt e tij. Njeriu smund tė ketė gjithēka nė kėtė botė; dhe pak e pakuptimtė qe nga ana e saj qė tė priste puthjen.
  PERKTHEU NGA ANGLISHTJA HAJRUSH LAQI.. 

Enter content here

Enter content here

Enter supporting content here

bbm.jpg