Make your own free website on Tripod.com

Faqja Ime personale..

EKSPERTAT & HACKERS
Home | VARGJE | LUFTETARET | FOTOT EMIA | POEZI | AUTORI | VETURA | MJEKSI | MEDITIME | PAMJE ROMANTIKE | TE FAMSHMET | QESHARAKE | FEJA ISLAME | TARKAN | EKSPERTAT & HACKERS | NOKIA | MUSIC

                    EKSPERTAT & HACKERS

MBRETI IMASHTRIMIT NE BRITANI ESHT VETEM 13 VJEQAR...

Njė faqe nė internet e krijuar nga kompjuteri nė shtėpinė e gjyshes, pak paturpėsi dhe mjafton pėr tė ... pėrfituar. Edhe nė moshėn 13-vjeēare ėshtė e mundur tė bėhesh njė "mbret" i vogėl i mashtrimit. Njė djalė i vogėl me banim nė perėndim tė Londrės ka fituar rreth 30 000 euro nėpėrmjet njė faqeje nė internet nga e cila disa klientė naivė blinin televizorė me plazmė me ēmime tė favorshme, por qė nuk dorėzoheshin kurrė. Mashtrimi i mundėsoi tė arrinte pėrfitime tė tilla qė e shtynė tė linte shkollėn duke i thėnė tė atit se merrte mėsime private nė shtėpinė e gjyshes, tė merrte me qera zyra tė ndryshme dhe tė paguante njė burrė rreth tė pesėdhjetave dhe njė grua rreth 20 vjeēe. Mė vonė, djali punėsoi edhe njė truproje pėr ta mbrojtur nga kėrcėnime tė mundshme nga ana e klientėve tė mashtruar. Mashtruesi i vogėl ndryshonte shpeshherė zyrėn nė mėnyrė qė tė mos diktohej nga policia, tė cilės iu deshėn disa muaj pėr ta kapur. Djali ėshtė akuzuar pėr mashtrim dhe ėshtė lėnė i lirė me kusht deri nė prill.

 

WIRUSI BAGLE SERISH NE SULM TE PC[ve

Dy versioneve tė reja tė virusit Bagle po pėrhapet me shpejtėsi nėpėrmjet Internetit dhe rrjetit P2P. Bėhet fjalė pėr viruset Bagle.AX dhe Bagle.AY, qė u hasėn nė internet njė vit mė parė, duke shkaktuar njė ēoroditje tė sistemeve. Virusi paraqitet ne filet me prapashtesėn .exe dhe kur pėrdoruesi i pakujdesshėm e aktivizon atė, virusi hyn nė sistem duke e infektuar. Bagle eshte i afte te vjedhe adresat nga adresari i kompjuerit tė infektuar, duke i derguar njė kopje protokollit SMTP nė njė tjetėr PC, pa treguar burimin nga vjen. Versionet e reja Bagle tentojnė tė mashtrojnė softwerin antivirus tė instaluar nė kompjuterin e infektuar, duke u pėrhapur nė dokumentet share apo direktori tė ruajtura nė rrjet qė pėrdoren nga njė numėr i madh njerėzish.

 

 

 

 

Sony, hedh ne treg nje palmtop te sofistikuar

Produkti i ri me tė cilin ėshtė pėrfaqėsuar teknologjia e Sony-it ėshtė njė palmtop. Ai punon me versionin e fundit tė Palm OS - 4.1. Ky upgrade synon tė pėrdori mė shumė ngjyra nė ekranin palm-it. Aty mund tė futėsh MP3 dhe produkte tė tjera tė formatit Multimedia. N760C ka memorje 64MB. Ekrani i N760C ka njė rezolucion prej 320x320 pikash, mėnyra e ngjyrave ėshtė LCD, duke patur njė shikim normal edhe nė dritėn e diellit. Pėr shkak se ka dyfishin e rezolucioneve nė krahasim me palmtop-at e mėparshėm, ē'do fotografi, video dhe teksti duket shumė mė qartė. Gjithashtu kemi pėrdorim ngjyrash nga 8 bite ( 256 ngjyra ) nė 16 bite ( 65,334 ngjyra ) dhe imazhet e saj duken mė tė qarta dhe mė tė detajuara. Proēesori ėshtė 33MHz Dragon Ball VZ dhe memorja 64MB RAM. Kur punon me njė program, ky model kopjon aplikemet nė RAM dhe i fshin ato kur e mbyll palm-in. Sic thamė, N760C funksionon me programin Palm OS 4.1, por Sony ka bėrė disa ndryshime nė kėtė program, ē'ka e bėn dhe palmin e Sony-it pak mė tė veēantė se tė tjerėt. Ndėrsa CLIE Audio player, MP3 player dhe gMOVIE video, nuk kanė ndryshuar, programi i imazheve Picture Gear Pocket tashti pėrmban dhe Photo Stand, njė aplikim qė tė lejon tė ekzekutosh shfaqje me lėvizje tė shpejta. Gjithashtu, tė reja janė dhe memorja qė shtohet palm-it, e cila tė jep mundėsinė tė kopjosh CLIE-t e RAM-it dhe ka funksion import - eksport, dhe qė tė jep njė mundėsi tjetėr: ta kthesh CLIE nė njė memorje USB plug and play, qė pėrfaqėsohet nė desktop si njė drive-r I jashtėm. Sony bėn njė punė tė mirė dhe me kombinimin e elektronikės sė MP3-ve palmin e ri. Me anė tė njė celėsi tek kufjet mund tė kontrollosh volumin si dhe tė ndryshosh MP3-shat. Pra, gjatė kohės qė ti punon me diēka tjetėr, zbavitesh duke dėgjuar dhe muzikė, duke patur funksione tė ndryshme nė tė njėjtėn kohė. Pėr tė ruajtur energjinė e baterisė mund ta fikėsh ekranin dhe tė dėgjosh vetėm muzikė. Ju mund tė fusni MP3 direkt nė CLIE pa i konvertuar ato nė formati ATRAC3 tė Sony-it. Megjithatė, programi OpenMG Jukebox qė Sony tė ofron pėr tė menaxhuar muzikėn nė palm nuk ėshtė dhe aq komod. Kur CLIE lidhet me PC-nė ėshtė njėlloj me njė disk tė zakonshėm, kėshtu qė ėshtė e lehtė tė marrėsh ose tė fusėsh informacion nė CLIE.

VoIP-Google, sė afėrmi telefona nė internet
Google sėrish do t'i lėkundė themelet e konkurencės. Kėtė here kompania e njohur i ka vėnė syrin telefonisė falas nė internet, pėrkatėsisht VoIP. Kur Google dėshiron diēka, edhe e merr! Telefonia falas nė internet konsiderohet njė revolucion I vėrtetė, por ende nuk ka arritur kulmin e saj. VoIP ka potencial tė madh, kėtė e vėrteton edhe Skype, program i cili deri tani pėrdoret nga 50 milionė pėrdorues. Edhe pse ka interesim tė madh nė kėtė teknologji tė re, asnjė kompani nuk ka filluar aplikimin e kėsaj teknologjie. Nėse Google fillon me telefoninė nė internet, me siguri se do tė bėjė revolucion nė botėn e internetit, gjė qė e ka bėrė deri mė tani me tė gjithė risitė e veta. Parashikohet qė Google tė lidhė VoIP me kėrkuesin e vet dhe do tė mundėsojė qė nė internet vetėm me njė klik tė bėhen edhe thirrje telefonike. Google deri ani nuk ka dhėnė ndonjė koment, por ndėrtimi i njė rrjeti tė tillė ndėrkombėtar bėn tė kuptohet se bėhet fjalė pėr shėrbime tė telefonisė. Nė botė ka shumė kabllo optike qė janė tė nevojshme pėr kėtė teknologji tė cilat nuk pėrdoren qė nga rėnia e "dotcom" nė vitin 2001. Kėto shiten me ēmime tė ulta, Google ka tė holla, por edhe ide pėr shėrbime tė reja, kėshtu qė VoIP-Google mund tė pritet sė shpejti.
 
 
 
 
 
 
 
 
Rojat Civile spanjolle arrestojnė krijuesin e njė virusi informatik
Rojat Civile spanjolle arrestuan nė Madrid njė programator kompjuterash i akuzuar pėr krijimin e njė virusi informatik, qė mund tė ketė infektuar mijėra kompjutera nė tė gjithė botėn. Personi i arrestuar nė kuadėr tė njė operacioni tė quajtur "Tik-Tak", filloi nė korrik tė vitit 2004. Bėhet fjalė pėr njė 37-vjeēar spanjoll, i cili kishte krijuar njė virus tė tipit "kali i Trojės", qė pėrdorej pėr tė hyrė nė kompjuterat e lidhur me internetin. Ky virus pėrhapej me shpejtėsi me anė tė rrjeteve mė tė klikuara
 
 
 
IBM ndėrton njė superkompjuter
Big Blue do tė jetė i madhėsisė sė njė TV-je dhe do tė mund tė performojė 2 trilion kalkulime pėr sekondė. IBM deklaron se super-kompjuteri i cili do tė mund tė kalkulojė 2 trilion kalkulime pėr sekondė, nė fakt ėshtė njė prototip i Blu Gene/L i madhėsisė se njė TV. Big Blue thotė se paisjet nė format TV-je mund tė performon 2 trilion kalkulime pėr sekond. (IBM: Research, Estimates) tha se superkompjuteri i cili mund tė performojė 2 trilion kalkulime pėr sekondė, ėshte njė prototip nė madhėsi tė vogėl nga Blue Gene/L superkompjuteri i cili gjendet nė ndėrtesen pėr Lawrence Livermore National Laboratory nė Kaliforni. Kopjuteri i cili gjendet nė listėn Top 500 tė superkompjuterėve, ėshtė kompiluar nga njė anėtarė i Universitetit tė Tennesse tė degės sė shkencave kompjuterike. Nėnkryetari i IBM pėr teknologji dhe strategji i rving Wladawsky-Berger tha se superkompjuteri pėrdorė 1,000 mikroprocesorė tė cilėt bazohen nė PowerPC microchip technology. PowerPC ēipi momentalisht pėrdoret nga Apple Computer Inc. (AAPL: Research, Estimates) computers.
Gjithashtu ceket se kjo teknologji do tė jetė fondacion pėr gjeneratėn e ardhshme tė konsolave tė lojrave nga Nintendo Co. dhe Sony Corp., nė tė cilėn IBM ėshtė duke punuar nė atė aspekt.
Gjithashtu ēipat janė shumė mė tė lirė dhe konsumojnė mė pak energji elektrike se sa mikroprocesorėt tradicional, e cila bėn tė mundshme paketimin e njėjtė tė sasisė tė fuqisė kompjuterike nė njė vend mė tė vogėl. Prodhimi i ēipave nė madhėsi mė tė vogėl pėr lojėra do tė ndihmojė uljen e ēmimit pėr ndėrtim tė njė superkompjuteri.

Enter content here

Enter content here

Enter supporting content here

bbm.jpg