Make your own free website on Tripod.com

Faqja Ime personale..

POEZI
Home | VARGJE | LUFTETARET | FOTOT EMIA | POEZI | AUTORI | VETURA | MJEKSI | MEDITIME | PAMJE ROMANTIKE | TE FAMSHMET | QESHARAKE | FEJA ISLAME | TARKAN | EKSPERTAT & HACKERS | NOKIA | MUSIC

haj.jpg

poezit  emia
 
Poezi Pėr dashurinė

Un e ti


Eja me mua,
se ty te kam shpes,
eja me mua se pa ty sdu te Vdes
ti je djelli qe mua me ngroh,
ti je éndrra qe un shum e shoh!

Vjersha e parė nė mėrgim

Kėngė e vrarė,
mbi asfaltin e zi, tė nxehtė,
Shkilesh nga hapėsirat, nga largėsitė
E s' tė lan Lepenci me lot
E s' tė ngroh Sharri me borė
S' tė shėron asnjė barishte nė Fushė- Kosovė.

Kėngė e ngjallur,
Nga shpirti, nga gjaku im i ngrohtė
Do tė tė pastroj e ledhatoj me ėndrra,
Do tė tė ēoj nė krifat e lepencit,
Do tė ta vė borėn e Sharrit kurorė,
Nė Fushė tė plagosur, nė Fushė- Kosovė.

Dashuria E Humbur

Sikujt Dielli i Shendrit
Sikujt Lulet i Qelin
Vetem Une Ne Kete Bote
Jetoj Pa Fat
Ajo Femer Me Ka Kerkuar
Ajo Femer Me Ka Rejt
Ne Secilen Ane
Dashurin Ma Ka Vjedhur
Dhe Tjetrit Ja Ka Dhuruar
Secili Don Dike
Renat ia Kap, Dhe i Tregon
Vetem Zemra Ime
Dhimbjet i Duron Dhe Nuk I Tregon
Une Ditet i Kaloj
Ne Vetmi Dhe i Mberzitur
Por Ajo Me Tjetrin
Ditet i Kalon e Gezuar

Nostalgji

Rrugėve tė Prishtinės,
E lashė urrejtjen dhe dashurinė
Tė humba ty...
Aty ku dielli ėshtė sinonim,
Aty ku jeta ishte kėrcėnim.
Student, nė derte e nė halle...
Rrugėt e Prishtinės e dinė mallin tim,
I tretur si psherėtimė,
I ringjallur nė urrejtje,
I humbur nė heshtje.
Nė kėtė botė humnerė...
Ku mund tė tė gjejė ty?
Ku mund tė gjej veten?
Si mund ta gjej kuptimin, tė vertetėn?
Ku mund ta gjej shkakun, arsyen, jetėn?
Ku ta gjej dashurinė ta mposht vdekjen?!

DUHET TE VAZHDOJE PA TY

Shtėpi tė heshtura,
Nėn qiellin e rėnduar,
Shiu dhe Unė,
Tė ftohur nė vetmi,
Nė kėtė qytet qė asgjė s’ka marrė nga Ti.

Nė pritje harrova hapat e tu,
Mė ngjan si nė ėndėrr,
Eh...! kur largohesh Ti...
Mė duhet tė filloj pėrsėriDuhet te vazhdoj pa ty

Dashuria Yte

Dashurin Tende E Kujtoj
Ne Zemer Do Ta Mbaj
Un i Gezuar Kam Me Qen
Kur Kam Me Te Puthur
Dhuroma Dashurin
Dhuroma Bukurin Tende
Besom Se Nuk Mundem
Te Jetoj Pa Ty
Ti Je Ne Zemren Time
E Kenaqur,
Ti Je Ylli i Im
I Cili Ndrycon Per Mua
Me Dhemb Zemra
Pa Dashurin Tende
Edhe Ti Do Te Ishe E Gezuar
Kur Do Te Me Kishe Puthur

Dashuria

Deshiroj te shof me sy
te mos digjem mall per ty
sikur te isha reze HANE
do te hy ne dhomen tende,
vetem ta dish se sa te DU
sdo te jetojsh as ni ohr pa Mu!

Mos ik nga e Vėrteta

Vetės i shton dhimbje tė kota
dėshir pėr njė tė pamundur fantazie
shoqėria nuk tė mjaftoi, e irrituar tė dukej bota
qėndroje nė ndejkje tė njė mėshumtėsie
Iluzioni tė dhuroi humbjen
nė aterimin e vonshėm tė sė vėrtetės
Mos ndalo vazhdo rrugėn e fatit
unė kėmbėt kam ngulur nė vendin qė jam e duhur
kėpucėt taket i thyen pėr t'mos vazhduar
nė pritje tė njė dite pėr tu liruar
Mos ik nga e vėrteta, shih kjartėsin
rrugėn e ke pa pengesė, vetėn e ndalon
errėsira ėsht nisur tė len pas vobektėsin
drita shpirtin ta liron drejt fatit qė kėrkon
Njė ditė do tė agoj pėr ty, e kaluara mbetet vetėm kujtim
njė harresė qė ishte, ringjalljen e flakė e bėn tym.

Zoti te ti me ka dergu


A e din Vajz se si jemi taku?
me fal se te verteten kurr sta kam tregu!

Nje dit isha tuj mendu
tu mendu e tu Vajtu" Pse Zoti mu me ka harru?"
Pse une pa fat kam qellu?
Oh kisha pas deshir mu dashuru
kur do te vjen Princesha
dhimbjet e Zemres me mie sheru?!

Nje rreze ne Zemer filloj mem shendru
Zoti mua mu ka lajmru
ja nisi me mu me bisedu!

Pse bre Gjon po fol keshtu?
Pse mendon se te kam harru?
Po ty Princeshen ta kam dergu
shum te Bukur ta kam kriju
por pa fat kish qellu
Zemra eshte ti vajtu
flalen dashuri qe shum koh se ka ndegju
Ajo ty pot pret, veq me kliku
shko ne Albachat se ki me taku, e ke shum mu dashuru!!!

Une thash Zoti qenka Tranu
po si fol mor ky me mu
une ne Albachat kam mu dashuru?!!!
Po sguxoj kuj mit tregu
se gjith Bota dot kesh me mu!!!

Disa koh kish kalu
po fjalt e Zotit si kisha harru
Albachatin thash du me provu
qesaj Lindes du mu ju lajmru
thash qeta du me kliku!
"Tung" ja shkrova, fillum me bisedu.
Ja filloj mem tregu:
se pa na fak kish qellu
Zemra ish ti vajtu
fjalen Dashuri qe sa koh se kish ndegju
po e Pret Princin me ju lajmru
Plaget e Zemres me ja sheru!!!

Oh smujta ma me duru
Fjalet e Zotit mu kan kujtu
ka Qjelli kryet e kam qu
me lot ne sy jam Falemenderu
per Princeshen qe ma ka dergu!

Ah po shum kemi bisedu
une Qaj e ajo tu lotu
ah po shum jemi Dashuru!

Kur erdh dita mu taku
kurr ate dit skam me harru
dit me shi kish qellu
Engjujt prej gzimit ishin tu vajtu
se sod Princi Princeshen ka me taku!

NĖ DARSMĖN TIME


Atė ditė kur tė vdes
Ju lutem mos vajtoni
Por me kėngė e valle
tek varri t,mė dėrgoni
nanės mos i thuani
se e bija ka ndrruar jetė,
le t,kujton e shkreta
KRUSHQIT i pėrcjellė!
N,darsėm time t,gjithė ti ftoni
Shoktė e miqėt ti lajmėroni
Afėr dua t,gjithė ti kam
Le t,mė shikojne
Pėr tė fundit herė
Nė anėn e djathtė
Vajzėn e dua pranė
Pėr herė t,parė e t,fundit
Le tė pėrshpėrit fjalėn
NANĖ...

Nuk kam menduar!


Kurre skam menduar
se largohesh nga une
ma fike qirin e dashurise
ma bere zemren shkrume.
Ku e kam dashurine
a fhua kush ma mori
perpiqem e digjem
pyes pse me treadhetoi!

Pse femra e zeze lind e vuan
pse dashuria eshte per te shkrumuar!
o zot me trego rrugen e dashurise
o zot me ndihmo dhe bisedo me mua?
ta qaj hallin tim se sa fort e dua
se vetem ti mundesh te me ndimosh
qe shpyrtin tim te ma sherosh....!!!

NE mes te Lumit

Nuk e di a e din por ja te tregoj
Se dashuria e pare nuk qenka loje.
Sigurisht te kujtohem
me kete stilin time te nje Poeti amator
qe shpreh dashurin per ty me zemer,,,
ne nje nate te qete, ne gurbetin e errt.
Vetem Hena ben nje drite te zymt
ku mund ta gjeje pak ngrohtesi dhe shpres
se nje dite pra une do te pershendes.
Jeta qenka misterike me fshetsit e saja dinake
Nje val e jetes i ndau
DY zemra
dy te rinje
dhe nje ardhmeri,
dhe ja u krijua nje e tmerrshme Histori
Zemra flet shume, goja pak me pak
por qe ngjan nje gje e till
nuk kisha menduar aspak.
Rreshtat skan te ndalur
dhe zemra filloj vajin
per te kaluaren e vet
se te kam dashur me te VERTET.
Dhe tash jam ne MES TE LUMIT
me nje anije te lodhur ,,,
nuk di a te thirri apo te kendoj
qe edhe mali dhe oqeani,
deti dhe fusha te me kuptojn
duke e mbajtur emrin tend ne zemer
deri nje drite diku te AGOJ,,,,,


Gjuhės shqype


Gjuh' e ambėl, gjuh' amtare,
Je ambla gjuh' shqyptare!
Gjuh' e nalt' pėr Perėndi,*
T'cilt ndėr koh't qė kahmot shkuene
Mbi Tomorr tė pėrdoruene;
Gjuh' e ambėl, plot dashtni!

Gjuh' e shejt' e kaq e moēme.
Gjuh' sakole**der n'dit t'soēme,
Shoqen tande kund s'e gjenė!
Zoti ty kėtu t'ka ēuemun:
T'rrebt' e t'bukur e t'kulluemun;***
Kshtu gjithmon' ti ke me qenė.

Gjuh' qė t'foli Skendėrbegu,
Dhe ndėr t'par' qe Naim Begu,
Qė me shkrim t'pat lartėsue.
Ty t'kan' fol' shum' kapidana,
Burra t'rrebt si t'ishin zana;
Gjuh' e rrebt, ti qofsh nderue!

Gjuh' e bukur si pranvera,
Ti s'do t'quhesh ma: e mjera;
Se na dona ty me t'rritė.
Bashk' me t'tjerat shoqe tueja,
Se ma s'dona zhele t'hueja
Veē duem ty me t'pa nė dritė.

Dashuria

Une jam e jotje ,imi je ti,
kete ta dish me siguri.
Ty te kam mbyll ne zemren time,
Ēelsin e humba ,s“di se ku,ndaj ti do te mbetesh mbyllur ketu.

Xhelozie

Mos mendo se te kam harru,
mos mendo se tjter du,
mos mendo se zemren time tjeter kush ka me gezu.

E PA FAT

NDOSHTA KUR U LINDA PRINDERIT
SU GĖZUAN
NE DJEPIN E DJALIT
MĖ VENDOSĖN MUA

ZOTI KUR MĖ FALI
NDOSHTA ME DĖNOI
DHE DHA URDHĖRIN
E PA FAT TĖ JETOJ

KUR U LINDA UN
PRINDĖRIT PRITĖN DJAL
DHE PREJ DITĖS SE LINDJES
JETOJ E PA FAT.

E don dashurin??

Nėse e don Bukurin, atėher mos mė duaj mua,
sepse ka tjer qė jan mė tė bukura se unė.
Nėse e don menqurin, atėher mos mė duaj mua,
sepse ka tjer qė jan mė tė menqur se unė.
Nėse e don pasuri, atėher mos mė duaj mua,
sepse ka tjer qė jan mė tė pasur se unė.
Por nėse e don dashurin, atėher duam vėtėm mua,
sepse nuk ka asnjė qė tė dashuron mė shum se unė!

Cka mundet

-1-
Mund te pikturohet pylli
Mund te pikturohet ylli
Mund te pikturohet lifqeri
Mund te pikturohet ylberi
Mund te pikturohet deti
Mund te pikturohet qyteti
Mund te pikturohet era
Mund te pikturohet pranvera
Mund te pikturohet kaltria
Por nuk mund te pikturohet
Plotesisht vetem LIRIA
Ajo eshte me e bukur
Se cdo pikture e bukur ne bote
Ajo eshte e mrekullushme
Se cdo pikture e mrekullueshme n'bote
-2-
Mund te rrezohet druri
Mund te cahet guri
Mund te thermohet metali
Mund te shembet mali
Mund te zhvendoset liqeni
Mund te mbytet peshkaqeni
Mund te zihet luani
Mund te lekundet oqeani
Mund te thyhet stuhia
Por nuk mund te thhet
Plotesisht vetem LIRIA
Ajo eshte me e pathyeshme
Se cdo gje tjeter e pathyeshme ne bote
Ajo eshte me e qendrueshme
Se cdo gje tjeter e qendrueshme ne bote
-3-
Mund te vjeterohet dhembi
Mund te vjeterohet shkembi
Mund te vjeteroet kreshta
Mund te vjeterohet bjoeshka
Mund te vjeterohet Sahara
Mund te vjeterohet celiku
Mund te vjeterohet Pacifiku
Mund te vjeterohet Gjithesia
Por nuk mund te vjeterohet
Plotesisht vetem LIRIA
Ajo eshte e perhere me e re
Se cdo gje tjeter e re ne bote Ajo eshte perhere me e fresket
Se cdo gje tjeter e fresket ne bote
-4-
Mund te mungoje kepuca
Mund te mungoje buka
Mund te mungoje Fjetorja
Mund te mungoje dora
Mund te mungoj vellai
Mund te mungoje babai
Mund te mungoj nena
Mund te mungoje hena
Mund te mungoje shtepia
Por nuk mund te mungoje
Plotesisht vetem LIRIA
Ajo eshte me e nevojshme
Se cdo gje tjeter e nevojshme ne bote
Ajo eshte me e dashur
Se cdo gje tjeter e shashur ne bote
-5- 5
Mund te peshohet pylli
Mund te peshohet Nili
Mund te peshohet qyteti
Mund te peshohet deti
Mund te peshohet Mon Bllani
Mund te peshohet oqeani
Mund te peshohet Afrika
Mund te peshohet Amerika
Mund te peshohet Gjithesia
Por nuk mund te peshohet
Plotesisht vetem LIRIA
Ajo eshte me e papeshueshme
Se cdo gje tjeter e papeshueshme ne bote
Ajo eshte me e rendesishme ne bote
-6-
Mund te flakeroj zjarri
Mund te shkelqej ari
Mund te vezulloj ylli
Mund te ndrite xhevahiri
Mund te pipiloje bukureza
Mund te zbardhoj rrezja
Mund te llamburinse margatari
Qe e nxjerre detari
Me ngulan nga thellesia
Por nuk mund te shelqej asgje
Ashtu si shkelqen LIRIA
Ajo eshte me e ndritshme ne bote
Ajo eshte me e vlefshme
Se cdo gje tjeter e vlefshme ne bote!.


E lashė se s“mund t“a mbaja,
Kaēubave, gropave, pėrrenjve.
Nga afėr ndjeva flliqėsirat e botės
Tė konstruktuar me ato,
Kufijve, shteteve...
I zhveshur deri nė padukshmėri
I ushqyer me turpin qė nuk mė perkiste
E mora me mend se pėr tė ekzistuar
S’ke pse kėrkon arsye,
Tash kjo mbetje e braktisur
Vuan mėkatin e mizorisė.

Te Kam Enderruar


Mbi dritare nata derdh qetsine
dhe shiu i furishem shoqeron vetmine.
Lart ne qiell te erret dy sy shkelqejne
nje zemer te vetmuare mbushin shprese.
Heshtja mbreteron...
Dy sy tevegjel ngadale mbyllen...
nje buzeqeshje e embel
vjedhurazi shikon
dhe niset ne kerkim te endrres se saje.
***
Ngadale lundron ne det
dhe ngritet e fluturon ne qiell
me dy sy qe shkelqejne atje lart
buzeqeshja flet.
Nata kalon...
Buzeqeshja mbledhe krahet
dhe kthehet ne qerdhen e vet...
Serish heshta mbreteron...
dhe syte e vegjel hapen me nxitim
Tani dielli i posalindur ndriqon
" Te kam enderruar,"
nje ze tingellon
dhe...
serish heshtja mbreteron...

Zotit ma si besoj!

Loto zemer mos pusho
oh malli im mos me lesho
o bilbil mos kendo
Djell te lutem mos shendro
se Hava ma nuk me do!


Pse o Zot mos me harro?
Hava pse nuk me do?
zemren ajo po ma lendon
po thot smuj
se Nana nuk e lejon!


Qka i bana Zot une Haves?
pse slufton per dashni?
pse me len mu ne vetmi?
pse i harroj lot e mi?
zerin tim nuk don me ni
thot te mbesim ne shoqni!


Ajo sod gaboj kta veq une e di
se nuk lihet dashnija
per Prind e shoqeri
nese me don
ajo ka mu kthy
te une me ardh me ma dhen ate dashni!


Ti mua Zot te ajo me dergove
ku ke ti sod pse me harrove?
pse nuk me ndihmove?
pse me le tu qaj e nuk u lajmrove?
une sod veq nja e di
se Gjoni Zot nuk beson me ne ty!!!!!!!

LERMĖNI TĖ QAJĖ


Lermėni tė qajė mbi humnerat e jetės
Ta nxjerr shpirtin e ta pėrplas atje,
Pėr trishtimin e mallkuar qė shpirtin
Ma ka venitur
Lermėni tė qajė mbi c,do krijes tė kėsaj bote
Qė janė taman si hije e jo krijesa njerzore!
lermėni tė qajė tė thėrras pa pushim
o njerzė dėgjojeni vetėm pak shpirtin tim
Lermėni tė qajė atje tej e vetmuar
qė kur c,do gjėje ti vije fundi
tė qeshė pa pushuar

Nuk qenka lehte

Nuk qenka lehte me qen shum e dashuruar
dhe mos me pas rast te shoh gjdo dite
nga nje dite do te ipsha gjdo gje !
vetem te jem para syve te tu
dhe te perqafoja vetem disa minuta.
Gjdo here e ndjej veten te pa kompletuar
me duket se nje pjes e trupit tim me mungon
kur nuk jam me ty!
e di tani ashtu duhet te jete
vetem nuk me behet prap lehte
Gjdo dite pa ty
vetem e mendoj te kaluaren me ty
qe ma ke dhuruar ne jete
te kaluaren qe me ka mar malli.......shume
Por mos haro se te dua shume
dhe mendoj per ty!
dhe i numroj gjdo minut
deri sa te bashkohemi.

Mos me le!

Mos me le ne pranvere
mos me le te mjere!!!!
mos me le pa lule
mos me le pa ere.
Mos me le te lutem se te dua shume!
mos me le pa shprese,
mos me le pa gjume!!!!!!
ti e di se te dua
dhe vuaj per ty te lutem te lutem!
mos ma dhuro vetmine
ti je per mua shok
ti je per mua gjdo send ti je ai
qe ne zemren time ke,
me te bukurin vend!!!!!!!!!!!!!!!!!
TE dua.


 

Enter content here

Enter content here

Enter supporting content here

bbm.jpg